gosr-r-belgesiRusya Federasyonuna ihraç edilen ürünlerin önemli bir kısmı için Rusya standartlarına uygunluk anlamına

gelen GOST-R Kalite Sertifikası istenmektedir. Bu sertifikanın alınmaması halinde hem ürünlerin ülkeye gümrük girişleri mümkün olmayacak ve hem de geçici izinlerle sokulduğu takdirde ise, ürünlerin ucuz pazarlar dışında satılması mümkün olmayacaktır.

GOST-R Sertifikasını veren yetkili kurum Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu (Rostekhregulirovaniye)’dur. Sadece bu kurum tarafından akredite edilmiş laboratuarlar sertifika verme yetkisine sahiptir.

GOST-R Kalite Sertifikası, tek seferlik (parti bazında), 1 yıllık veya 3 yıllık olmak üzere sınıflandırılabilir :

Tek Seferlik (Parti Bazında) Sertifika :

Bu sertifika tipinde Rusya’dan bir ithalatçı firma ile satış sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Sertifika üzerinde üretim yeri, ithalatçı firma, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri ve ürünün G.Tİ.P. numaraları yer almaktadır. Bu sertifikaların kullanımı yalnız bir ithalatçı firma için sadece bir kereye mahsustur.

1 Yıllık Seri Üretim Sertifikası :

Sadece numune ve dökümanların incelenmesi sonucu, uzman ziyareti yapılmadan, 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikaların 1 yıl sonra güncellenmesi gerekmektedir.

3 Yıllık Seri Üretim Sertifikası :

Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik seri üretim için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar alındıktan sonra 3 yıl boyunca bütün gümrük işlemleri ve ürün satışları için geçerlidir. 3 yıllık GOST-R sertifikası için her yıl, yıllık inceleme yapılması gerekmektedir.